Kolejna umowa Fortis nieważna!
Kolejna umowa Fortis nieważna!
Ponad 82 tysiące złotych i ponad 49 tysięcy franków dla naszych Klientów – wyrok SO w Krakowie!
SO w Krakowie zaledwie pół roku potrzebował na wydanie wyroku ws. umowy Fortis Bank z 2007 r.
Kwoty odzyskane dla Klientów to 82.997,39 zł i 49.288,59 CHF wraz z odsetkami liczonymi od dnia wezwania banku do zapłaty (wyrok zapadł 8 grudnia 2023r., a zatem dzień po wyroku TSUE z dnia 7 grudnia 2023r. w sprawie C-140/22 dotyczącym niezgodności z dyrektywą 93/13 wymogu składania przed Sądem oświadczeń o świadomości skutków ustalenia nieważności umowy) oraz 11.834,00 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
Powodowie mogli od początku spłacać kredyt w walucie CHF, zgodnie z zapisem Umowy, niemniej jak wskazał Sąd w uzasadnieniu wyroku okoliczność wypłaty w PLN (kredyt musiał być w tej walucie wypłacony z uwagi na postanowienia umowy) determinuje waloryzacyjny charakter kredytu.
Ponadto Sąd wskazał, że przeliczenia następowały w oparciu o kurs ustalany wyłącznie przez bank, a zatem istotna jest sama możliwość naruszenia interesów konsumenta. Kredytobiorcy nie zostali poinformowani o sposobach ustalania kursów walut ani o możliwości zmiany tych kursów. Postanowienia dotyczące ryzyka walutowego zostały sformułowane niejednoznacznie.
Zdaniem Sądu Okręgowego w chwili zawarcia umowy nie istniały w polskim systemie prawnym przepisy dyspozytywne umożliwiające zastąpienie eliminowanych klauzul przeliczeniowych.
Oznacza to, że po wyeliminowaniu niedozwolonych postanowień utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, co przemawia za jej całkowitą nieważnością (bezskutecznością).