Bank nie może domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału!
Bank nie może domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału!
Na gorąco dzielimy się z Państwem opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału!
Zgodnie z wydaną dzisiaj opinią, przepisy Dyrektywy unijnej:
- Nie stoją na przeszkodzie uznaniu, że w przypadku nieważności umowy kredytu, konsument (oprócz zwrotu pieniędzy i odsetek) może domagać się od Banku także dodatkowych świadczeń. Jednak to do Sądu krajowego należy ustalenie czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz ich rozstrzygnięcie.
- Stoją na przeszkodzie uznaniu, że w przypadku nieważności umowy kredytu, Bank może domagać się zapłaty dodatkowych świadczeń.
Opinia ta została wydana w sprawie z powództwa kredytobiorcy przeciwko bankowi, w której Trybunał ma zadecydować, czy stronom należy się tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału lub inne świadczenia. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zadał pytanie prejudycjalne do TSUE dotyczące tego, czy przepisy Dyrektywy unijnej stoją na przeszkodzie wykładni sądowej przepisów krajowych, zgodnie z którą, w przypadku uznania że umowa kredytu zawarta przez bank i konsumenta jest nieważna, strony umowy mogą domagać się jakichkolwiek innych świadczeń (poza żądaniem zwrotu pieniędzy zapłaconych w ramach jej wykonania), w tym tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, czy waloryzacji świadczenia.
Sprawa ta dotyczy możliwości dochodzenia wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez obydwie strony umowy – nie tylko banku ale też kredytobiorcy. Opinia Rzecznika Generalnego TSUE zazwyczaj jest podstawą orzeczeń Trybunału. Wyrok TSUE powinien zapaść w terminie kilku miesięcy od wydania opinii przez Rzecznika Generalnego.