Przełomowe orzeczenie SN ws. współuczestnictwa kredytobiorców!

Przełomowe orzeczenie SN ws. współuczestnictwa kredytobiorców!

19 października 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, którą jednoznacznie rozstrzygnął, że po stronie powodowej nie zachodzi współuczestnictwo konieczne, a zatem każdy z kredytobiorców może żądać ustalenia nieważności kredytu niezależnie od pozostałych.

W jednym z ostatnich artykułów „Kredyt frankowy a rozwód” wyjaśnialiśmy i omawialiśmy zagadnienie tzw. współuczestnictwa koniecznego, w kontekście wspólnego występowania byłych małżonków w sprawie o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego.

Dotychczas, sądy w zdecydowanej większości przyjmowały, że po stronie byłych małżonków zachodzi współuczestnictwo konieczne i byli małżonkowie muszą wspólnie wystąpić z powództwem przeciwko bankowi. W uchwale w sprawie o sygn. III CZP 12/23, Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że po stronie powodowej nie zachodzi współuczestnictwo konieczne, zatem byli małżonkowie nie muszą występować wspólnie z powództwem o unieważnienie umowy kredytu frankowego.

Skontaktuj się ze specjalistą:

Magdalena Barta

adwokat
Może Cię zainteresować:
Zabezpieczenie w 4 dni!
Rekordowo szybkie zabezpieczenie w SO w Rzeszowie w sprawie przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Getin Noble Bank S.A.!
Czytaj dalej
Bank nie dostanie wynagrodzenia!
Nareszcie mamy jeden z pierwszych, prawomocnych wyroków dotyczących żądania banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz o dokonanie sądowej waloryzacji kapitału.
Czytaj dalej
Przełomowe orzeczenie SN ws. współuczestnictwa kredytobiorców!
19 października 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, którą jednoznacznie rozstrzygnął, że po stronie powodowej nie zachodzi współuczestnictwo konieczne, a zatem każdy z kredytobiorców może żądać ustalenia nieważności kredytu niezależnie od pozostałych. W jednym z […]
Czytaj dalej
Zawieszenie spłaty rat kredytu przez Sąd Okręgowy w Krakowie w sprawie przeciwko BNP Paribas Bank Polska S.A.
Postanowieniem z dnia 20 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Krakowie udzielił naszym Klientom zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu zawartej z Fortis Bank Polska S.A.
Czytaj dalej