Przełomowe orzeczenie SN ws. współuczestnictwa kredytobiorców!

Przełomowe orzeczenie SN ws. współuczestnictwa kredytobiorców!

19 października 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, którą jednoznacznie rozstrzygnął, że po stronie powodowej nie zachodzi współuczestnictwo konieczne, a zatem każdy z kredytobiorców może żądać ustalenia nieważności kredytu niezależnie od pozostałych.

W jednym z ostatnich artykułów „Kredyt frankowy a rozwód” wyjaśnialiśmy i omawialiśmy zagadnienie tzw. współuczestnictwa koniecznego, w kontekście wspólnego występowania byłych małżonków w sprawie o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego.

Dotychczas, sądy w zdecydowanej większości przyjmowały, że po stronie byłych małżonków zachodzi współuczestnictwo konieczne i byli małżonkowie muszą wspólnie wystąpić z powództwem przeciwko bankowi. W uchwale w sprawie o sygn. III CZP 12/23, Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że po stronie powodowej nie zachodzi współuczestnictwo konieczne, zatem byli małżonkowie nie muszą występować wspólnie z powództwem o unieważnienie umowy kredytu frankowego.

Skontaktuj się ze specjalistą:

Magdalena Barta

adwokat
Może Cię zainteresować:
Adwokat Magdalena Barta w gronie adwokatów rekomendowanych przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że adwokat Magdalena Barta znalazła się w gronie adwokatów rekomendowanych przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).
Czytaj dalej
Ważne! 24 marca 2024r. odbędzie się rozprawa w TSUE!
Postępowanie dotyczy zadanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału w związku z decyzją BFG o wydzieleniu z Getin Noble Bank kredytów złotówkowych, które przeniesiono do Velo Bank oraz kredytów frankowych, pozostawionych w […]
Czytaj dalej
Darmowe konsultacje w sprawie kredytów frankowych z adw. Magdaleną Bartą!
Czy zastanawiasz się nad swoją sytuacją kredytową związaną z frankiem szwajcarskim? Nie jesteś sam!
Czytaj dalej
Kolejne postanowienie TSUE ws. nienależnego wynagrodzenia dla banków!
Postanowienie TSUE z 12 stycznia 2024r., C-488/23 Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich
Czytaj dalej